АОП

АКАДЕМИЯ ЗА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ 

Мисия

Ейч Ел Би България, като обществено ангажирана компания, анализира резултатите от контролната дейност на Агенцията за държавна финансова инспекция и Сметната палата, свързани с разходването на публичните финанси и прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки. Основните изводи на контролните институции сочат, че областта на обществените поръчки е високорискова и е налице необходимост от предприемане на действия за подобряване на предварителния, текущия и последващия контрол.

Анализът показва, че една от основните причини за високият риск в тази област е недостатъчната квалификация на лицата, ангажирани с процеса на планиране, възлагане и изпълнение на обществените поръчки. Ето защо Ейч Ел Би България в партньорство с Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) разработи специална учебна програма и създаде „Академия за обществени поръчки“ към компанията, чрез което да предостави възможност за придобиване на знания и повишаване на квалификацията на всички лица, ангажирани с прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки, както от страна на възложителите на обществени поръчки, така и от страна на кандидатите за изпълнители.

Очакван ефект

Придобиването на знания и повишаването на квалификацията на лицата, ангажирани с прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки е гаранция за законосъобразно и ефективно разходване на публичните финанси от една страна, а от друга страна е гаранция за успешно участие на лицата – кандидати за изпълнители на обществени поръчки.

За кого е предназначено обучението

Обучението е предназначено за всички субекти на процедурите за възлагане на обществени поръчки:

– Всички възложители на обществени поръчки по смисъла на Закона за обществените поръчки (ЗОП);
– Всички кандидати за изпълнители на обществени поръчки;
– Всички участници и изпълнители на обществени поръчки;
– Всички лица, които желаят да придобият знания в тази област, както и такива, които желаят да повишат своята квалификация.

Методи на обучение

Обучителният метод е основан на интерактивния подход. При него усвояването на нови знания, умения става чрез създаване на обучителна среда, която насърчава активното включване на участниците в обучението и ги превръща в съавтори на учебния процес. Обучаваните получават възможност да изследват и анализират различни въпроси. За целта обучителният метод включва разнообразие от формати:

– Лекции;
– Дискусии;
– Панелни обсъждания;
– Работа по индивидуални и групови задания;
– Участие в симулации;
– Работа по казуси;
– Индивидуален заключителен материал.

Съществено място в учебния процес е отделено на функциите, правомощията, технологията на проверките и практиката на контролните органи, осъществяващи предварителен и последващ контрол в областта на обществените поръчки, както и на реда за обжалване на решенията на възложителя:

– Агенция по обществени поръчки;
– Сметна палата на Р България;
– Агенция за държавна финансова инспекция;
– Комисия за защита на конкуренцията.

Организация на учебния процес

Учебният процес е съобразен със спецификата на обучаваните лица, като е организиран в две направления:

– Обучение за възложители на обществени поръчки;
– Обучение за кандидати за изпълнители на обществени поръчки.

Учебният процес е организиран в отделни модули със следната насоченост:

– Теоретична подготовка;
– Практическа подготовка.

Форма на обучение

– Открити форми на обучение за възложители или кандидати за изпълнители на обществени поръчки разделени на отделни модули. Съществува възможност и за съботно – неделна и вечерна форма на обучение. Откритите форми на обучение се провеждат в сградата на ВУЗФ.
– Вътрешно/ индивидуално обучение, заявено от конкретен възложител или кандидат за изпълнител на обществени поръчки. Тази форма на обучение е съобразена със спецификата на дейността и конкретните потребности на съответния възложител/ кандидат за изпълнител на обществени поръчки. При организиране на индивидуално обучение, може учебният процес да бъде организиран на място в офис на конкретния възложител.

Преподаватели

Преподавателите в „Академия за обществени поръчки“ са водещи експерти в областта на обществените поръчки. По-голямата част от тях имат значим практически опит в сферите, в които преподават.

Сертификати

При успешно завършване на учебния процес, всеки участник получава сертификат за завършен курс по прилагане на законодателството в областта на обществените поръчки, издаден от ВУЗФ.

Текущо консултиране

„Академия за обществени поръчки“ предлага и текущо консултиране по конкретни въпроси и казуси, свързани с прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки, както и разработване на Вътрешни правила за възлагане на обществени поръчки, Наръчници за обществени поръчки и др.

x
x

Share to:

Copy link:

Copied to clipboard Copy